Proč v každém člověku vidíme potenciálního partnera

Nízké sebevědomí může způsobit, že budete neustále flirtovat s ostatními a měřit jejich reakce, abyste zvýšili své sebevědomí

Někdy, když se poprvé setkáme se zástupci opačného pohlaví, okamžitě si začneme představovat, jaký by byl náš vztah. Pokud se vám to děje, je čas to řešit.

RBC-Ukraine o tomto fenoménu hovoří podrobněji s odkazem na psychologický instagramový profil Mentoly.

Proč v každém člověku vidíme potenciálního partnera

Všichni máme tendenci se čas od času ponořit do svých snů a představit si svůj ideální život. Někdy po prvním rande začneme snít o společné budoucnosti.

A to je naprosto normální, protože hlavní základní emocionální potřebou každého člověka je být přijat, což se projevuje pocitem důležitosti a hodnoty pro druhé.

Lidé jsou ze své podstaty sociální tvorové s přirozenou tendencí vytvářet spojení s ostatními – vztahy. Motivace těchto vztahů ale může být různá. Přesněji, zdravé nebo nezdravé:

  • nezdravé vztahy. „Miluji tě, protože tě potřebuji.“ Zde je motivace poháněna strachem a potřebou být schválen, spasen nebo chráněn
  • zdravé vztahy. „Potřebuji tě, protože tě miluji.“ Motivace je poháněna touhou rozvíjet vztahy prostřednictvím empatie, otevřenosti a důvěry.

Co takové pocity ovlivňuje

Nízké sebevědomí

Nízké sebevědomí může způsobit, že budete neustále flirtovat s ostatními a měřit jejich reakce, abyste zvýšili své sebevědomí. Stáváte se závislými na pozornosti a schválení.

Co bych měl dělat? Naplňte každý den cvičeními a praktikami, které zvýší vaši sebedůvěru a sebevědomí.

Může to být deník, kam si budete zapisovat pozitivní vlastnosti o sobě a svých úspěších, i když jsou zanedbatelné. Nebo to mohou být afirmace, například: „Moje štěstí je odrazem mé sebelásky.“

Strach z odmítnutí

Pokud jste byli v minulosti opuštěni v romantickém vztahu, přátelství nebo rodině, flirtování s každým vás chrání před tím, abyste tuto bolest znovu nezažili. Tímto způsobem si ukážete, že nikdy neinvestujete příliš mnoho do jedné osoby a snížíte riziko, že budete znovu opuštěni.

Co bych měl dělat? Můžete se obrátit na expoziční metodu s CBT, kdy se záměrně dostáváte do situací, kdy budete opuštěni, ale není to katastrofální. Například mluvit s cizím člověkem, kterého už nikdy neuvidíte.

Kdykoli se tedy setkáte s pocitem opuštěnosti a uvidíte, že se s tím dokážete vyrovnat, váš strach se sníží.

Neuspokojené emocionální potřeby

Pokud se cítíte ve svém milostném životě nenaplněni, osamělí nebo jste vyrostli v rodině, která postrádala lásku a pozornost, můžete hledat souhlas a intimitu flirtováním s ostatními.

Co bych měl dělat? Pokuste se identifikovat a naplnit své emocionální potřeby mimo váš romantický vztah. Hledejte nové přátele, trávte více času s rodinou. Věnujte se koníčku, který vás bude bavit a naplňovat.

Jak rozumíme tomu, že jsme milováni?

Když je nám věnována pozornost – slova souhlasu, vizuální kontakt, upřímný zájem o naše záležitosti… Existují různé způsoby.

Ale každý z nás potřebuje pozornost. Mohu předpokládat, že pokud tato potřeba není ve vztahu uspokojena, hledá člověk způsob, jak tuto potřebu uspokojit jinde.

Zdravější způsob, jak být ve vztahu, pokud cítíte deficit pozornosti, je požádat o to přímo partnera, než hledat jinde.

Rating
( No ratings yet )
Rodos V+J Teodoridis s.r.o.