Musím po zakoupení nové oblečení vyprat?

Oblečení prochází dlouhým a složitým dodavatelským řetězcem, kde součásti oděvu pocházejí z mnoha zdrojů a konečný produkt prochází mnoha rukama.

Zdálo by se, že pokud si koupíte nové oblečení nebo v antikvariátech, kde se dezinfikují, tak jsou věci absolutně čisté a není třeba je nejprve prát. Existují však určité situace, ve kterých je nutné další zpracování. Informuje o tom společnost Southern Living.

Je možné onemocnět kvůli novému oblečení?

Jami L. Miller, lékařský ředitel dermatologické kliniky ve Vanderbilt Health One Hundred Oaks, poznamenává, že onemocnět z nového oblečení nebo lůžkovin je extrémně vzácné.

I po vyzkoušení oblečení jinou osobou v maloobchodě je riziko nákazy infekčním onemocněním neuvěřitelně malé a v podstatě neexistuje, pokud je oblečení nové. Ale i tak odborníci upozorňují, že existuje spousta důvodů, proč hodit nové nákupy do pračky.

Proč byste měli prádlo před nošením vyprat

Sypké barvivo zničí ostatní oblečení

Za prvé, sypká barviva mohou zničit zbytek oblečení. Karen K. Leonas, profesorka textilních věd na Státní univerzitě v Severní Karolíně, poznamenává, že při výrobě oděvů nejsou barviva vždy okamžitě „absorbována“ do látky. Pokud tedy barvivo zůstane na povrchu a oblečení se nosí přes nebo pod jinými předměty (například hedvábná halenka pod sakem atd.), může se přenést na jejich látku a trvale je zabarvit.

Kromě toho musíte nové oblečení také pečlivě vyprat: stejná „sypká“ barviva například na nové červené košili mohou zbarvit vaši starou oblíbenou bílou halenku do růžova.

Alergie na barvení

Existují také otázky týkající se chemikálií, které se používají v procesu výroby oděvů. Odborníci tvrdí, že se to nejčastěji týká syntetických vláken, jako je polyester a nylon, ale i přírodní vlákna lze barvit.

Předpokládá se, že lidé s citlivou pokožkou nebo lidé se specifickými alergiemi budou pravděpodobně trpět sypkými barvivy a chemikáliemi.

Kontakt nepraného oděvu s pokožkou proto může způsobit vyrážky, suchost, svědění a další typy nepříjemných reakcí.

Bakterie při skladování oblečení

Oblečení prochází dlouhým a složitým dodavatelským řetězcem, kde součásti oděvu pocházejí z mnoha zdrojů a konečný produkt prochází mnoha rukama, což může zanést různé bakterie, plísně, nečistoty a hmyz.

Někdy může dovážené oblečení strávit dlouhou dobu v přepravních kontejnerech. To může vést k nepříjemným následkům, například se může na oblečení objevit plíseň, zejména v horkém a vlhkém počasí.

Navzdory tomu, že zákaznické obchody dokážou oblečení ošetřit tak, aby zničily nejen bacily, ale i případné pochybnosti, stačí nové věci poslat do praní.

Bakterie a nemoci předchozích kupujících

Nejnepříjemnější jsou však lidské bakterie, které se mohou nalepit na zdánlivě nové oblečení. Není možné vědět, kdo si oblečení před zakoupením vyzkoušel, takže nemůžete vědět o choroboplodných zárodcích na jeho kůži, nose, ústech.

Jak zdůrazňuje Jami L. Miller, studie bakterií a virů, které zůstávají na oblečení poté, co je vyzkoušíte, zjistily, že s největší pravděpodobností tam zůstanou fekální bakterie a nosní viry.

Vši, svrab a dokonce i štěnice mohou žít na oblečení i několik dní. Přestože se oblečení v obchodě může zapařit, nejlepší možností, jak problémům předejít, je vyprat nové kusy.

Rating
( No ratings yet )
Rodos V+J Teodoridis s.r.o.