Jaký je rozdíl mezi loutnou a mandolínou?

V článku se podíváme na vnější rozdíly, design, ale i specifika zvuku a použití mandolíny a loutny v různých stylech hudby.

Loutna a mandolína patří do skupiny drnkacích strunných nástrojů, které mají originální zvuk a bohatou historii. Každý z nástrojů má jiný zvuk, proto níže nabízíme detailní pohled na vnější rozdíly, design, ale i specifika zvuku a využití mandolíny a loutny v různých stylech hudby.

Loutna a mandolína: design a vzhled

Loutna je jedním z nejstarších strunných nástrojů, který si získal maximální oblibu v období renesance a baroka. Nástroj byl široce používán jako sólový nástroj, stejně jako pro souborovou hudbu. Předchůdcem loutny byl arabský oud, nástroj má tedy charakteristický orientální zvuk.

Mandolína pochází z Itálie a v 19. století se její obliba rozšířila i do Ameriky, kde se nástroj používal pro lidovou, klasickou i populární hudbu. Tento nástroj má univerzální zvuk, takže pro výběr mandolíny navštivte stránku, která obsahuje velký sortiment hudebních nástrojů pro profesionální i začínající hudebníky.

Pro srovnání obou nástrojů zde uvádíme stručný přehled designu a vzhledu.

Máte-li zájem o koupi loutny nebo mandolíny, prodej hudebních nástrojů patinahati.com se provádí s vysokými standardy kvality, výsledkem je bohatý a hluboký zvuk.

Obzvláště oblíbené jsou loutny, které se vyznačují následujícími vlastnostmi:

  • tělo nástroje je hruškovitého tvaru s konvexní zadní palubou;
  • krk je dlouhý a dosti široký s mnoha pražci do 9-10;
  • struny jsou uspořádány v chodech 6-15 a laděny unisono nebo oktáva;
  • jeden velký rezonátorový otvor kulatého nebo oválného tvaru s vyřezávaným zdobením.

V závislosti na vašich hudebních preferencích si můžete vybrat vhodnou možnost nástroje.

Dále nabízíme podrobnější pochopení zvukových funkcí a hudebních stylů, pro které se loutna a mandolína používají.

Vlastnosti zvuku a techniky hry

Loutnu lze ladit v rozsahu od basů po výšky, což umožňuje provádět složité hudební skladby s bohatým zvukem. Loutna se používá pro komorní a sólovou klasickou hudbu období baroka a renesance.

Mandolína je laděna jako housle a má omezenější rozsah než loutna. Navzdory tomu je mandolína vynikající pro provádění hudebních skladeb v různých repertoárech.

mandolína

Mandolína je ideální pro provádění skladeb ve stylu:

  • lidový;
  • bluegrass;
  • lidové melodie;
  • klasické skladby, včetně Vivaldiho;
  • moderní hudba.

Protože nástroje mají různý design, nastavení a zvuky, je zřejmé, že se používají různé techniky hry.

Hra na loutnu vyžaduje speciální techniku ​​s použitím plektra a drnkacích prstů. Na mandolínu se hraje pomocí plektra, které je podobné trsátku na kytaru. Technika mandolíny zahrnuje rychlé střídání tremol, arpeggií a akordů.

Rating
( No ratings yet )
Rodos V+J Teodoridis s.r.o.