jak často by se měl zákrok dělat a je to vůbec nutné?

Hmotnost pomáhá určit index tělesné hmotnosti

Pokud máte doma váhu, můžete se vážit kdykoliv, ale nabízí se otázka k účelu. Toto číslo však kromě změn tělesné hmotnosti vypovídá něco o vašem zdraví. O tom, jak často se musíte vážit a proč to potřebujete, si přečtěte v materiálu od RBC-Ukrajina.

Co udává váha?

Hmotnost pomáhá určit váš index tělesné hmotnosti. Ale číslo, které se objeví na stupnici, je součet suché tělesné hmoty – svalů, orgánů, kostí a tekutin, jako je voda a krev, a tukové hmoty, takzvané tukové tkáně.

Samotná váha bez zohlednění výšky – a vlastně i dalších faktorů – nevypovídá o zdraví téměř nic.

Co je index tělesné hmotnosti

Index tělesné hmotnosti neboli BMI je specifické měření, které při zohlednění výšky a hmotnosti pomáhá určit, zda má člověk zdravou váhu.

BMI se vypočítá pomocí následujícího vzorce: hmotnost (kg) ÷ čtverec výšky (m) = BMI.

Například při výšce 165 cm a váze 60 kg lze BMI vypočítat následovně: 60 ÷ (1,65 x 1,65) = 22,03.

Tento indikátor je interpretován následovně:

  • postava menší než 18,5 – podváha;
  • číslo od 18,5 do 24,9 – hmotnost v normálním rozmezí;
  • číslo od 25,0 do 29,9 – nadváha;
  • číslo 30,0 a více je rizikem obezity.

Jak ale podotýká ministerstvo zdravotnictví, BMI se vztahuje na osoby starší 18 let. Abychom pochopili, zda mají děti starší dvou let zdravou váhu, při výpočtu BMI se kromě výšky a hmotnosti bere v úvahu také pohlaví a věk. Kromě toho se během těhotenství nepoužívá standardní vzorec BMI. Kromě toho samotný index tělesné hmotnosti nemůže indikovat zdravotní stav.

Koneckonců, svalová hmota, která je hustší než tuková hmota, zvyšuje hmotnost člověka, čímž se ukazatel BMI dostává za normální rozsah – jako u profesionálních sportovců.

BMI také nebere v úvahu věci, jako je vaše genetika nebo předchozí zdravotní stavy. Takže jakoukoli diagnózu může stanovit pouze lékař po nezbytných vyšetřeních a testech – a nezávislé stanovení BMI při absenci lékařského vzdělání dá docela málo.

Jak často byste se měli vážit?

I když vám vážení může poskytnout přehled o vaší váze – na něco, co by se vás lékař mohl zeptat při běžné prohlídce – vážení se každý den není univerzální řešení. Pro jednu osobu může být za určitých podmínek denní vážení výhodné. Někomu stačí jen jednou týdně, jinému měsíc.

Jak upozorňuje Donald Hensrud, odborný asistent výživy a preventivní medicíny na Mayo Clinic College of Medicine, s přibíráním na váze nabíráte nejen tuk, ale i svalovou hmotu.

Konstantní číslo na stupnici tedy nemusí nutně znamenat konstantní tukovou tkáň – zvláště při pravidelné fyzické aktivitě.

Kdy byste se měli pravidelně vážit?

Pravidelné vážení může být užitečné, pokud je vaším cílem udržet si zdravou váhu (přírůstek nebo úbytek hmotnosti), jak stanoví váš lékař. A také – sledovat změny v těle, abyste včas identifikovali možné problémy.

Pro udržení zdraví je důležité pamatovat na vyváženou stravu a pohyb a na pravidelné lékařské prohlídky – vždyť příčinou změn hmotnosti, únavy a dalších příznaků může být například porucha metabolismu, která nevymizí díky vlastní vybranou dietu.

Rating
( No ratings yet )
Rodos V+J Teodoridis s.r.o.