Bylo identifikováno 9 příznaků chování, které naznačují nedostatek sebevědomí

Skutečná sebedůvěra pochází ze sebepřijetí a autenticity.

Nadměrná kompenzace může naznačovat záměr skrýt nejistotu. V takových případech jedinec často vynakládá velké úsilí, aby prokázal svou hodnotu, a nevědomě projevuje nejistotu. Důvěra zároveň znamená postavit se za své silné stránky, aniž byste museli skrývat své slabé stránky, píše Hack Spirit.

Existuje devět příznaků, které naznačují nejistotu, i když se člověk snaží vypadat sebejistě:

1. Chlubení se úspěchy

Nejistí lidé často cítí potřebu neustále mluvit o svých úspěších a doufat, že díky tomu budou vypadat úspěšnější nebo kompetentnější. Ve skutečnosti to může vypadat jako pokus dokázat svou hodnotu. Skutečná důvěra nepotřebuje potvrzení.

2. Příliš kritický

Dalším chováním těch, kteří nemají sebevědomí, je tendence být k druhým přehnaně kritičtí. To naznačuje, že člověk kompenzuje svou vlastní nejistotu. Být kritický není nutně špatná věc. Ve skutečnosti může konstruktivní kritika vést ke zlepšení výkonu a lepším výsledkům. Pokud je ale nadměrně používán, může to být známka nejistoty.

3. Přehání s omluvami

Omluvy hrají zásadní roli v sociálních interakcích. Když se však člověk nevhodně omluví, může to být i projevem nejistoty. Psychologie ukázala, že nejistí lidé se často příliš omlouvají. Věří, že omluvou se mohou vyhnout potenciálnímu konfliktu nebo kritice.

4. Potřeba mít vždy pravdu

Mít správný názor vždy přináší potěšení. Když se však stane potřebou, může to signalizovat hlubokou nejistotu. Lidé, kteří nemají sebevědomí, často cítí potřebu vyhrát každou hádku, i když to znamená zkreslovat fakta nebo odmítat uvažovat o jiných úhlech pohledu. Prohraný boj je ranou pro jejich sebevědomí. Potřeba mít vždy pravdu je formou nadměrné kompenzace a snahou zamaskovat nejistotu.

5. Neustálé hledání potvrzení

Validace je něco, o co čas od času usilujeme. Když se však hledání validace stane trvalou potřebou, může to signalizovat nejistotu. Nejistí lidé často hledají souhlas ostatních jako způsob, jak potvrdit svou hodnotu. Neustále hledají chválu a uznání, protože se obávají, že bez ní nejsou dost dobří.

Tato neustálá potřeba validace je formou nadměrné kompenzace, pokusem skrýt pocity nedostatečnosti. Opravdová sebeúcta však vychází zevnitř, nikoli ze souhlasu druhých.

6. Strach říct ne

Strach z odmítnutí může být pro někoho skutečným bojem. Neschopnost říct ne v případě potřeby může být známkou nejistoty. Takoví lidé souhlasí se vším, i když to jde na úkor jejich vlastního blaha. Ale říkat „ne“, když je to nutné, není známkou sobectví, ale projevem sebeúcty.

7. Srovnání s ostatními

Srovnávání snižuje radost z vašich vlastních úspěchů. Tím, že se člověk snaží srovnávat s ostatními, ztrácí svou vlastní hodnotu. Pravdou je, že každý má svou vlastní cestu a tempo. Musíte se soustředit na svůj vlastní život a oslavovat své úspěchy.

8. Nadměrná ochrana

Konstruktivní kritika je součástí života. To vám pomůže růst a zlepšovat se. Lidé, kteří nemají sebevědomí, často reagují nepřátelsky i na konstruktivní komentáře. Vnímají to jako hrozbu. Toto je jejich způsob, jak přehnaně kompenzovat svou vnímanou nedostatečnost. Tento obranný postoj však může způsobit, že budete vypadat nejistě.

9. Přílišný zájem o druhé

Nejdůležitějším znakem nejistoty je, že člověk začne přehnaně kompenzovat ostatní – dělá vše pro to, aby zakryl cizí chyby nebo nedostatky, často za cenu vlastního blaha. Toto chování pramení ze strachu z konfliktu nebo z hluboce zakořeněného přesvědčení, že jste zodpovědní za činy jiných lidí. Ale nemůžete všechno ovládat nebo všechny napravit.

Rating
( No ratings yet )
Rodos V+J Teodoridis s.r.o.