6 důležitých pravidel, která je třeba v kuchyni dodržovat

Opatrní byste měli být zejména u syrového masa, ryb a vajec – vždy by pro ně měly být samostatné nádobí a desky

Nejšpinavějším místem v domě může být kuchyně. Bakterie se schovávají všude, i na místech, kde byste to nečekali. Rychle se rozmnožují a mohou způsobit různá onemocnění. Informovala o tom RBC-Ukraine s odkazem na webovou stránku lékařské komunity „Postarej se o sebe“.

Mikrobioložka a kandidátka lékařských věd Elena Livinskaya řekla, že čistota je dobrá, ale sterilita dobrá není. Navíc je téměř nemožné toho dosáhnout.

Když se snažíme dezinfikovat povrchy kolem nás, některé bakterie sice zmizí, ale vždy je nahrazují jiné – odolnější a možná i nebezpečnější.

Proto byste se neměli nechat unést přípravky s dezinfekčním účinkem. Místo běžné vody nebo mýdla (v případě potřeby) bude stačit. Neměli byste dávat přednost produktům, které slibují, že „zabijí všechny choroboplodné zárodky“.

Co je třeba zvážit

Opatrní byste měli být zejména u syrového masa, ryb a vajec – vždy by na ně mělo být samostatné nádobí a prkénka, které je pak třeba důkladně omýt saponátem.

V surové formě mohou tyto produkty obsahovat potenciálně škodlivé mikroorganismy, zejména bakterie fekálního původu. To je usnadněno podmínkami pro získávání a zpracování masa, vajec a ryb.

Při přípravě nádobí tyto výrobky ukládáme do samostatných nádob, které následně důkladně umyjeme. Maso také nemá smysl před vařením umývat ve dřezu – bakterie se z něj místo toho stejně nesmyje, bude více prskat na povrchy;

Proč je plíseň na potravinách nebezpečná?

Známky plísně, které vidíme na výrobcích, jsou velmi malou částí velkého mycelia, které se již rozrostlo přes chléb, zeleninu nebo sklenici omáčky. Odříznutí postiženého kusu není možné, protože část kvetoucího produktu zasažená houbou je mnohem větší.

Pokud džem „rozkvetl“, měli byste celou sklenici vyhodit. Nejen, že je bez chuti, ale může být i nebezpečný, protože některé kmeny plísní produkují toxiny, které mohou způsobit otravu.

Kuchyňské utěrky často měníme

V závislosti na vzorcích naší činnosti v kuchyni a také na výrobcích, se kterými manipulujeme, se mohou ručníky zašpinit různými způsoby.

V procesu „kuchyňských“ činností však zpravidla nejsou ruce vždy důkladně omyty ručníky. To platí zejména, když máme co do činění s vejci, masem a rybami.

Kuchyňské houbičky sušte a pravidelně je vyměňujte

1 kubický centimetr houby může obsahovat 7x více mikroorganismů než žijící lidé na planetě.

Houby jsou vždy vlhké a obsahují zbytky jídla. Kuchyňské houbičky by se proto měly pravidelně (alespoň jednou týdně) měnit, dobře umýt a hlavně osušit: houba by neměla ležet mokrá na dně dřezu.

Pravidelné čištění lednice

Důležité je pravidelně se zbavovat prošlých a zkažených potravin, zejména těch obsahujících plíseň.

Teplota v lednici je dostatečně nízká, aby se růst většiny mikroorganismů výrazně zpomalil.

Jakmile se zbavíte zkaženého jídla, měli byste po něm uklidit, abyste zabránili spórám plísní, aby kazily jiné potraviny.

Kvalitní koření od spolehlivých dodavatelů

Koření je často zdrojem mikrobiologické kontaminace. Mohou obsahovat těžké kovy a cizí látky.

Musíte dávat pozor na původ koření a formu, ve které se prodává. Dejte přednost koření, které prošlo předehřátou úpravou. To platí zejména při přidávání koření do připravovaných pokrmů.

Rating
( No ratings yet )
Rodos V+J Teodoridis s.r.o.