5 tipů, jak se vyrovnat se strachy – psycholog

Zvláště důležitý je pro dítě ve všech obdobích jeho vývoje pozitivní emocionální kontakt s rodiči.

Strach ze tmy, vody, pavouků… Velmi často se děti něčeho bojí a nejčastěji jsou to smyšlené věci, které imaginace kreslí. Tyto obavy však nevznikají z ničeho nic a rodiče by měli vědět, proč se tak děje. Exkluzivně pro publikaci Focus hovoří psycholožka Polina Savenko o příčinách dětského strachu a metodách, jak se s nimi vypořádat.

Strach je emoce, která vzniká v situacích ohrožení biologické nebo sociální existence jedince a směřuje ke zdroji skutečného nebo imaginárního nebezpečí. Když je strach skutečný, je to obranný mechanismus, který zachraňuje člověka před nebezpečím. Ale pomyslné nebezpečí a strach z něj narušují normální život dítěte a výzkumné aktivity. Praktická psycholožka, arteterapeutka, zakladatelka Psychologické akademie Psy-art Polina Savenko vypráví Focusu o skutečných příčinách dětského strachu a radí rodičům, jak svému dítěti pomoci.

Nadměrná ochrana

„Děti, zvláště ty, které žijí ve velkoměstech, jsou často vystaveny nadměrné péči rodičů a neustále slyší, že na ně číhá nebezpečí na každém rohu. Výsledkem je, že děti vyrůstají v nejistotě a bázli a život ve velkém městě je plný stresu. velmi intenzivní, čímž je dětská psychika zranitelnější,“ říká psycholožka.

Musíte pochopit, že dříve nebo později musí dítě čelit potížím a zkouškám, takže ho nemusíte neustále chránit. To se samozřejmě netýká okamžiků, kdy situace ohrožuje život dítěte.

Nedostatek pozornosti rodičů

„Kvůli nadměrnému pracovnímu vytížení dospělých je jejich čas s dětmi značně omezen, když mezi matkou a dítětem neexistuje harmonický vztah, může to sloužit jako katalyzátor dětských obav,“ poznamenává Polina Savenko.

Pamatujte, že hlavní není kvantita času stráveného s dítětem, ale jeho kvalita. S dítětem můžete zůstat celý den doma, ale v tuto dobu pracovat nebo podnikat, nebo můžete na 20 minut vše odložit a hrát si s ním, nebo si s ním číst, hrát si. Vyhraďte si alespoň půl hodiny denně a dělejte společně to, co vaše dítě chce.

Konflikty a agrese v rodině

Děti se často cítí provinile za hádky svých rodičů a považují se za jejich příčinu. Nedostatek vzájemného porozumění a podpory v rodině způsobuje chronickou úzkost.

„Vzhledem k situacím, kdy rodiče (zejména matka) dominují, trestají a dominují, dítě ztrácí základní důvěru ve svět a pocit bezpečí V důsledku toho je dítě v neustálém očekávání potíží, což vytváří zdání strachů “ říká psycholog.

Filmy, počítačové hry, videa

„Ne nadarmo mají videa věková omezení, děti se nemohou kriticky dívat na to, co se děje, a mohou se začít bát opakování podobných situací v reálném životě, proto je tomu tak důležité s dítětem komunikovat, hrát si s ním a chodit na procházky, stejně jako diskutovat o významných momentech,“ radí Polina Savenko.

Bohužel obsah, který vaše dítě konzumuje, může představovat hrozbu pro psychický stav a nervový systém, proto je důležité jej kontrolovat. Musíte vědět, jaké hry si vaše dítě stahuje a jaká videa sleduje na sociálních sítích, abyste pochopili kvalitu tohoto obsahu.

Doporučení pro rodiče

Zvláště důležitý je pro dítě ve všech obdobích jeho vývoje pozitivní emocionální kontakt s rodiči. To je základ duševního zdraví dítěte

Aby se strach nezvyšoval, ale aby se snížila jeho úroveň, je nutné:

  • V první řadě milujte dítě a přijměte ho takové, jaké je.
  • Chraňte děti před strachy způsobenými rodinnými konflikty, nepozorností rodičů a nedostatkem lásky.
  • Rozpoznat dětské strachy, projevit pozornost a pochopení, pomoci dítěti zbavit se strachu.
  • Vytvořit psychicky bezpečný prostor pro dítě v rodině i ve společnosti.
  • Trpělivě vysvětlovat nesrozumitelné věci.
  • Neponižujte důstojnost dítěte častými tresty.
  • Nedávejte na dítě nadměrné nároky a nadměrnou zátěž.
  • Formujte a neustále udržujte pozitivní sebevědomí dítěte.
  • Nevystavujte své dítě strachu a přehnaným varováním o okolním světě.

Praktická doporučení

Arteterapeutické techniky fungují nejlépe v boji proti strachu o děti. Psycholožka Polina Savenko sdílí techniku, jak se vypořádat s dětským strachem, kterou můžete dělat společně se svým dítětem.

Technika „nakreslete svůj strach“

Čas: 30-40 min.

Pomůcky: barevné tužky nebo fixy, list papíru A4

Instrukce:

  1. Dejte svému dítěti trochu času, aby si odpočinulo od toho, co dělá, soustřeďte se, přemýšlejte o svém strachu a představujte si ho.
  2. Požádejte své dítě, aby nakreslilo svůj strach. Neomezujte jeho fantazii žádnými pravidly. Můžete nakreslit zvíře, fiktivního tvora, předmět, přírodní jev, abstraktní symboly nebo vzory. Snažte se co nejméně zasahovat do procesu, nekomentujte práci dítěte a za žádných okolností vám nepřipomínejte žádná pravidla kreslení.
  3. Pokud si všimnete emočního rozrušení svého dítěte při kreslení, nelekejte se a nepřerušujte terapii. Dítě je v tuto chvíli osvobozeno od zadržovaných emocí, prožívá svou bolest a je očištěno, což je velmi důležité pro zbavení se strachů. Neměli byste dítě okamžitě utěšovat nebo rozptylovat jeho pozornost. „V žádném případě nekomentujte nebo žertujte o emocionálním chování dítěte. Výjimkou je situace, kdy dítě samo požádalo o objetí, držení za ruku nebo přestávku,“ říká psycholog.
  4. Požádejte své dítě, aby kresbu pojmenovalo, nebo vymyslelo jméno pro osobu na kresbě. Když strach dostane jméno, nějaké konkrétní jméno, je pro dítě snazší obejmout a pochopit jeho pocity. Už to nejsou nějaké nesrozumitelné procesy, ale konkrétní objekt s názvem.
  5. Dále společně se svým dítětem vymyslete způsob, jak tento strach neutralizovat.

Nejoblíbenější možnosti:

  • roztrhat nebo spálit kresbu, ničit strach;
  • smějte se tomu, nakreslete plot kolem strachu, vtipné detaily, zasmějte se společně nové vtipné kresbě;
  • kamarádit se strachem, přidat k tomu úsměv, galantní klobouk, kytku do ruky, dárek.

Neměli byste se spoléhat na vlastní intuici, nevnucujte dítěti žádnou z možností. Můžete svému dítěti nabídnout několik možností a vybrat si tu, která je nejblíže jeho emočnímu stavu.

„V různých případech se děti mohou chovat jinak. Některé „strachy“ lze proměnit v kamarády nebo vtipnou karikaturu, jiné je třeba zničit: roztrhat nebo spálit. Nechte dítě, ať si vybere metodu, která je mu v tu chvíli bližší. Buď připraveni na nové způsoby v různých případech,“ poznamenává Polina Savenko.

Nyní, když je strach neutralizován, můžeme o něm mluvit. Ujistěte se, že je vaše dítě relativně klidné a prodiskutujte následující otázky:

  1. Co bylo zobrazeno na obrázku?
  2. Jak se dítě při kreslení cítilo?
  3. Jakou metodu neutralizace strachů si dítě zvolilo a proč?
  4. Zůstal v dětské duši ještě nějaký strach?
  5. Došlo k nějakým změnám v pocitu strachu? Snížila se jeho intenzita?

„Velmi pomáhá i pohádková terapie Pro rodiče existuje velké množství hotových pohádek, stačí zadat „pohádková terapie pro práci se strachem,“ radí psycholožka

Rating
( No ratings yet )
Rodos V+J Teodoridis s.r.o.